Biografia

fot. Radek Rosiński

ANNA RIVEIRO
Charyzmatyczna pieśniarka, solistka kantoralna, trenerka śpiewu i emisji głosu, gitarzystka, kompozytorka i producentka muzyczna.

Śpiewa w wielu stylach i językach wykonując muzykę z różnych epok, tradycji i krajów (Muzykę Świata - World Music). W swojej twórczości jest ambasadorką wielokulturowości. Szczególne miejsce w jej repertuarze ma muzyka żydowska, zwłaszcza sefardyjska (muzyka Żydów hiszpańskich). Artystka wykonuje też pieśni hebrajskie (w tym liturgiczne) oraz pieśni jidisz. Jej poszukiwania twórcze kierują się także od lat ku muzyce dawnej i tradycyjnej związanej z kulturą Hiszpanii, Portugalii, Francji i Polski. Zajmuje się też muzyką innych kultur - m.in śpiewa arabskie pieśni pustyni i Al-Andalus oraz pieśni Ameryki Łacińskiej.

Stale koncertuje w Polsce i zagranicą. Jako uznana w świecie wykonawczyni jest zapraszana na międzynarodowe festiwale, zwłaszcza związane z muzyką świata (world music), muzyką etno, etno-jazz, folk oraz z muzyką dawną. Koncertowała m.in. w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech, we Włoszech i w Maroku. Występowała też wielokrotnie na renomowanych festiwalach Polsce,  w szczególności związanych z muzyką żydowską m.in.: Festiwal WARSZAWA SINGERA, Festiwal ZACHOR w Białymstoku, Festiwal SIMCHA we Wrocławiu, FESTIWAL TRZECH KULTUR we Włodawie.

Anna Riveiro uważana jest za mistrzynię pieśni sefardyjskich i nazywana „polskim głosem Sefarad” („La voz polaca de Sefarad” - Noticias del Mundo Sefaradi). Wystąpiła m.in. na jubileuszowej edycji 10' MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI SEFARDYJSKIEJ w Kordobie (Hiszpania), gdzie koncertowała jako pierwsza artystka z Polski w historii tego słynnego Festiwalu. Jako gwiazda muzyki sefardyjskiej wystąpiła też na 54' festiwalu JAZZ JAMBOREE w Warszawie oraz na wyjątkowej uroczystości otwarcia jedynej w Polsce synagogi sefardyjskiej, odrestaurowanej w Zamościu.

Interpretacje pieśni sefardyjskich Anny Riveiro uznane zostały za wzorcowe w programie UNESCO dotyczącym języków zagrożonych wymarciem. W jej bogatej dyskografii znajduje się m.in. kilka płyt z pieśniami sefardyjskimi, nagranymi z różnym instrumentarium i w odmiennych stylach. Pierwsza płyta z pieśniami sefardyjskimi: ARVOLICOS D'ALMENDRA nagrana w duecie ze śpiewakiem Gerardo Ojeda-Ebert, ukazała się w roku 2000 nakładem Universal Music.

Anna Riveiro śpiewa też jako kantorka. Od 2012 roku jako pierwsza w Polsce kobieta-kantor prowadzi tzw. Wielkie Święta: Rosz Haszana i Jom Kippur w synagodze reformowanej w Warszawie. Śpiewała też jako kantor w Izraelu. Jest założycielką i liderką zespołu MAAYAN wykonującego muzykę z kręgu kultury żydowskiej, zespołu muzyki dawnej COMTESSA oraz zespołu ANNA RIVEIRO Ensemble. Koncertuje też z innymi renomowanymi zespołami oraz z wybitnymi instrumentalistami i solistami. 

Nagrywała dla Radia i Telewizji. Dokonała też wielu nagrań fonograficznych, w tym 8 płyt solowych. Jej płyty z pieśniami sefardyjskimi: LUNAS OLVIDADAS i DOS AMANTES nagrane zostały pod patronatem Polskiego Radia i Instytutu Cervantesa w Warszawie. Płyta DOS AMANTES, nagrana w Studiu Koncertowym S1 Polskiego Radia, była owocem projektu: BAJO EL CIELO DE SEFARAD (POD NIEBEM SEFARDAD), zorganizowanego przez Artystkę we współpracy z Instytutem Cervantesa, Polskim Radiem oraz Zamkiem Królewskim w Warszawie.

W listopadzie 2023 ukazała się nowa płyta artystki: ENTRE LOS MUNDOS - Pomiędzy światami 
Na płycie znalazły się polskie pieśni dawne i ludowe oraz utwory starohiszpańskie, sefardyjskie, hebrajskie i jidysz. 

Obok działalności koncertowej Anna Riveiro prowadzi kursy i warsztaty wokalne w Polsce i na świecie. Udziela też lekcji śpiewu (również "online") stosując autorską metodę nauczania w ramach: ANNA RIVEIRO VOCAL STUDIO.
Największy wpływ na rozwój jej głosu miała praca z wybitnymi śpiewaczkami: Montserrat Figueras (Hiszpania), Evelyn Tubb (Anglia), Jadwigą Dzikówną (Polska) i kantorką Mimi Sheffer (Izrael).


DYSKOGRAFIA:
 


Anna Riveiro jest członkinią Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (od 1995r), Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego (od 1996r), Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-​słownych (od 2010r) oraz Związku Zawodowego Muzyków RP.

Włada biegle językami: polskim, hiszpańskim, francuskim i angielskim oraz hebrajskim, włoskim i portugalskim w stopniu podstawowym.

 

 
 

Dodaj komentarz