MUZYKA SEFARDYJSKA


MUZYKA SEFARDYJSKA


 


Na wstępie zapraszam do posłuchan
ia słynnej pieśni „Adio querida” w nowej aranżacji. Nagranie z koncertu „NUEVA SEFARAD - Pieśni sefardyjskie w nowym brzmieniu”.

Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski. Wywodzi się z Hiszpanii, czyli Sefarad, jak nazywano ją po hebrajsku. Wyboru pieśni do wszystkich programów dokonała wokalistka Anna Riveiro uważana za mistrzynię pieśni sefardyjskich i nazywana na świecie „polskim głosem Sefarad” („La voz polaca de Sefarad” - eSefarad.com). Artystka jest też autorką wszystkich koncepcji wykonawczych poniższych programów pieśni sefardyjskich z różnorodnym instrumentarium.

Pieśni sefardyjskie w interpretacji Anny Riveiro zachowały coś z żydowskiej nostalgii, hiszpańskiego żywiołu i orientalnej zmysłowości. Pozwalają zatopić się w magii Orientu, na chwilę, na godzinę… na całe życie?”    Polska The Times

 

 

 

PROGRAMY PIEŚNI SEFARDYJSKICH:

Aranżacje pieśni sefardyjskich na dwie gitary przywołują związki tej muzyki z kulturą Hiszpanii. Pieśni zabrzmią z towarzyszeniem jednej i dwóch gitar oraz a capella. Ciepły, zmysłowy głos solistki wspaniale rymuje się z wirtuozowską grą gitarzysty a tematem przewodnim koncertu jest miłość…

Wykonawcy:
Anna Riveiro: śpiew, gitara, scenariusz koncertu.
Michał Pindakiewicz: gitara, aranżacje.


Koncert nawiązuje do tradycji wykonawczych średniowiecznej Hiszpanii, jak również do stylu wykonań pieśni sefardyjskich w arabskiej części basenu Morza Śródziemnego. Instrumentarium oraz opracowania utworów podkreślają orientalne wpływy w muzyce sefardyjskiej. W 2009 r. ukazała się płyta LUNAS OLVIDADAS zrealizowana podczas koncertu w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

Anna Riveiro z zespołem:
Anna Riveiro: śpiew, gitara, kierownictwo artystyczne.
Marta Maślanka: santur, darabuka, riqq. Wojciech Lubertowicz: darabuka, udu, daff.
Michał Pindakiewicz: gitara. Mohammad Rasouli: flety nej, tar, daff
 

Program nawiązuje zarówno do korzeni muzyki sefardyjskiej jak też ukazuje jej współczesne oblicze jako tradycji żywej. Pieśni śpiewane w oryginalnym języku Sefardyjczyków: ladino, zaś instrumenty i aranżacje nawiązują zarówno do muzyki hiszpańskiej i arabskiej jak też do muzyki klezmerskiej. W 2011 r. ukazała się płyta DOS AMANTES zrealizowana podczas premiery programu 6.11.2010 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

 
 
Zespół Maayan:
Anna Riveiro: śpiew, gitara, kierownictwo muzyczne.
Patrycja Napierała: cajón, udu, darabuka. Adam Eljasiński: klarnet.
Wojciech Gumiński: kontrabas. Michał Pindakiewicz: gitara. Mateusz Szemraj: oud.
 

NUEVA SEFARAD - Pieśni sefardyjskie w nowym brzmieniu

W programie NUEVA SEFARAD  pieśni sefardyjskie zabrzmią w nowej szacie muzycznej inspirowanej m.in. muzyką hiszpańską i orientalną jak też muzyką krajów Ameryki Łacińskiej. Aranżacje nawiązują zarówno do korzeni muzyki sefardyjskiej jak też ukazują jej nowe brzmienie jako tradycji żywej.

Wykonawcy:
Anna Riveiro: śpiew, tłumaczenia, koncepcja i scenariusz koncertu
Wojciech Gumiński: kontrabas
Piotr Kopietz: bandoneon
Michał Pindakiewicz: gitara

więcej o programie


SEFARAD AL TANGO - Pieśni sefardyjskie w rytmach tanga
W programie SEFARAD AL TANGO pieśni sefardyjskie zabrzmią w nowych aranżacjach inspirowanych tangiem argentyńskim. Program uzupełnią pieśni z kręgu kultury iberoamerykańskiej zaaranżowane przez zespół w rytmach tanga i milongi argentyńskiej.

Wykonawcy:
Anna Riveiro: śpiew, tłumaczenia, koncepcja i scenariusz koncertu
Wojciech Gumiński: kontrabas
Piotr Kopietz: bandoneon
Michał Pindakiewicz: gitara

więcej o programie


 

SEFARAD MODERNA Pieśni sefardyjskie w jazzowym stylu

Sefardyjska tradycja w etno-jazz. W nowym projekcie artyści w zaskakujący sposób połączyli tradycyjne pieśni sefardyjskie z jazzowym brzmieniem oraz współczesną harmonią i kolorystyką fortepianu.

Wykonawcy:
Anna Riveiro: śpiew, wybór utworów i scenariusz koncertu
Miłosz Oleniecki Trio:
Miłosz Oleniecki - fortepian, aranżacje
Paweł Zwierzyński-Pióro - kontarbas
Rafał Dutkiewicz - perkusja

Istnieje możliwość wykonania programu w  duecie

więcej o programie


W programie usłyszymy pieśni sefardyjskie w nowych, współczesnych aranżacjach, nawiązujących do nurtu etno-jazz. W opracowaniach utworów słychać przenikanie różnych   muzycznych światów: od muzyki dawnej i etno poprzez muzykę klasyczną aż do jazzu i muzyki intuitywnej.

Anna Riveiro Trio:
Anna Riveiro: śpiew, gitara, lira korbowa, scenariusz koncertu.
Marcin Olak: gitara akustyczna, elektryczna i preparowana, darabuka, aranżacje. 
Michał Pindakiewicz: gitara klasyczna i akustyczna, udu, aranżacje.

Dodaj komentarz