CANTIGAS DE AMIGO

CANTIGAS DE AMIGO - Średniowieczne pieśni kobiece

Muzyczna opowieść o uczuciach widzianych oczyma kobiet. Kobieta, która tęskni, cierpi, skarży się, ale też bawi, flirtuje, zadaje rany… to barwny portret namalowany poetyckim tonem liryki XIII wieku.

Składa się na nią najstarszy zachowany w Hiszpanii cykl pieśni miłosnych: „Cantigas de Amigo”(„Pieśni do Przyjaciela”) Martina Codaxa, hiszpańskiego muzyka i poety, oraz pieśni trubadurów i truwerów: m.in. pieśń słynnej trubadurki Comtessy de Dia.

W sierpniu 2008 nakładem wydawnictwa RIVEIRO Music ukazała się płyta Cantigas de Amigo – Pieśni do Przyjaciela (Średniowieczne pieśni kobiece).

Zespół Muzyki Dawnej „COMTESSA” powstał z inicjatywy pieśniarki Anny Jagielskiej-Riveiro. Posiada bogaty i różnorodny repertuar, w którym szczególne miejsce zajmuje muzyka średniowiecza oraz muzyka ludowa. W swoich wykonaniach zespół dąży do możliwie najwierniejszej rekonstrukcji muzyki przeszłości, jak również poszukuje nowych, oryginalnych, intrygujących współczesnego słuchacza interpretacji niezwykłego świata muzyki dawnej.

Trio COMTESSA:
Anna Riveiro: śpiew, harfa gotycka, scenariusz koncertu
Marta Maślanka: cymbały, instrumenty perkusyjne
Jolanta Kossakowska: fidele średniowieczne

 

 

comtessa-1024x407
fot. Piotr Szymanik
Filmy z koncertu na Zamku Królewskim w Warszawie (2011):